Video

Cytat dnia

Chleb otwiera każde usta.

Rekolekcje Wielkopostne 2019


Grypa jest chorobą wywoływaną przez wirusa grypy i nie powinna być mylona ze zwykłym przeziębieniem.. Zwykle o rozpoznaniu rozstrzyga obraz kliniczny, który zazwyczaj jest dość charakterystyczny dla każdej z chorób ...

Przy grypie występują dreszcze i gorączka 39-39,50C, do których szybko dochodzą bóle, zwłaszcza pleców i nóg oraz później głowy. Bólom głowy mogą towarzyszyć bóle w oczodołach i światłowstręt. Następnie pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego – ból gardła, uczucie palenia w klatce piersiowej, kaszel i (nie zawsze) katar. Chory od początku czuje się wyczerpany, a u dzieci mogą wystąpić nudności. Te objawy trwają zwykle do 3 dni, choć gorączka może utrzymywać się do 5 dni, a zmęczenie i wzmożona potliwość nawet do kilku tygodni.

Głównymi objawami przeziębienia są katar i pieczenie w nosie lub w gardle. Często pojawia się kaszel i czasem niewysoka gorączka. Przeziębienie trwa do 10 dni, kaszel może utrzymać się do 2 tygodni.

Grypa znacznie częściej niż przeziębienie wywołuje powikłania, które są zazwyczaj o wiele gorsze niż sama choroba i mogą pozostawić trwałe skutki.

Najczęściej powikłania grypy mają postać zapalenia płuc lub oskrzeli. Niebezpieczne są także powikłania ze strony układu krążenia w postaci zapalenia mięśnia sercowego . Grypa może spowodować zaostrzenie niewydolności nerek Ważna grupa powikłań dotyczy układu nerwowego – można tu wymienić m.in. zapalenia mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych,, oraz narządu słuchu prowadzącego do głuchoty zwłaszcza u dzieci.

Powikłania grypy dotykają około 6% chorych i rozwijają się najczęściej u ludzi starszych, małych dzieci i osób cierpiących na schorzenia przewlekłe..

Zwykłym leczeniem zarówno w przypadku grypy, jak i przeziębienia jest „wyleżenie" choroby – układ immunologiczny organizmu w przeważającej większości przypadków jest w stanie zwalczyć wirusy przeziębienia i grypy.

Układ odpornościowy należy wzmocnić przez odpowiednia dietę, ilość wypoczynku i snu..

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych - przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostańw domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież